Tápiómenti levelezőlista archívum
  2024.12.22
 MIRA archívum 
 MCSE 
 levelezőlisták 
Dátum: 2013-05-05 19:13:07
Feladó: Keszthelyi Sándor
Tárgy: Re: Változócsillagok említése régi (magyar nyelvű) csillagászati könyvekben
Változócsillagok említése egy 1840-es könyvben:
p. 16. "A Vízi kígyó: Van benne egy változó: U, melly 494 nap alatt a III nagyságtól az elenyészésig kisebbűl. (a nyomtatásban U Hya van, de a fényváltozás periódusa és amplitúdója miatt helyesen: az R Hya mira változó.]";

Az U Hya majd csak 1871-ben lesz felfedezve. A trükk az, hogy a R Hya
eredetileg upszilon Hya volt, mikor még nem volt változó :-)

Köszönöm KVI, u mint upszilon! Akkor az nem nyomdahiba, hanem logikus magyarázat!

Más:
Maszszahala, Hali, és Albumazár Szeretsen Tsillag-nézök SCO-beli valamije...

Köszönöm, hogy ennek utánanéztél KVI. Ezt fogalmam sem volt hová tenni, mármint, hogy kik ezek a csillagnézők és mit láthattak?
Csak annyit találtam, hogy ezt Zsoldos Endre csillagász barátunk kutatgatta és Magyarország és az "új csillagok". = Természet Világa Természettudományi Közlöny 136. 2005. júl. 7. sz. pp. 312-315. cikkében írt róla, mármint, hogy Pázmány Péter latin nyelvű művében említi ezt és ott Endre az 1006-os SN-t adja magyarázatként (a Lupus ott van a Scorpio mellett...) (Egyébként Endre ezen cikkében szintén sok magyar embernek van változócsillagok régi említése, de azok nagyrészt nem magyar nyelvű publikációkban, hanem latinul vagy németül vannak.)

Zsoldos Endre: A változócsillagászat kezdete Magyarországon. Budapest, 2010. Doktori Értekezésésében részletesebbe is ír erről:

Molnár János alig másfél oldalt szánt rájuk, ekkora hely jóformán csak az 1572. évi Tycho-féle új csillag említésére elég. Érdekes viszont, hogy a rendszeresen emlegetett változók (Mira Ceti, Algol) helyett megemlékezik még egy, az arab csillagászok által látott új csillagról:
„Maszszahala, Hali, és Albumazár, Szeretsen Tsillag-nézök láttak a’ Skorpióban olly Tsillagot, mellynek a’ fénye a’ Hóld negyed részének fényével egyezett. Most már annak sem híre, sem hamva.”
Molnár itt két középkori beszámolót vont egybe: az Albumasar által látott objektum egy üstökös lehetett a 9. században, míg a Haly által látott csillag az 1006. évi szupernóva volt. Ezeket a megfigyeléseket ritkán szokták idézni, így Molnár általi említésük mindenképpen figyelemre méltó.

Köszönettel.

Keszthelyi Sándor (Köszö)

________________________________

Pécsi Tudományegyetem JUBILEUM 2012-2013
www.jubileum.pte.hu
Vissza

  

Index | Aktuális hónap (2024-12)