Tápiómenti levelezőlista archívum
  2025.04.04
 LEONIDAK archívum 
 MCSE 
 levelezőlisták 
Dátum: 2008-07-17 21:35:30
Feladó: Szabó Ádám
Tárgy: Bajai Csillagásztábori élmények
Sziasztok!
Nemrég a július 7-e és 12-e közötti BKMÖ Csillagvizsgáló Intézetében tartott diáktábor alatt sok új élménnyel gazdagodhattunk, ezekről szeretnék nektek beszámolni.
Elkészítettük első mély-ég rajzunkat (én az NGC6633 nyílthalmazról, Horváth Attila az M27 planetáris ködről). A többi táborozóval megkerestük az akkor kb. 5,5 magnitúdós C/2007 W1 Boattini üstököst a már pirkadó égen. Többen is látni vélték binoklijukkal az üstökös hűlt helyét, de kis kitartással végül egy 10×50-es Bresser binokliban megtaláltam az üstököst valódi helyén, a Cet és a Bika csillagképek határához közel (~03:25-kor, nyári idő szerint). A később odaállított 15×70-es és 20×80-as binoklik biztosan mutatták az üstököst, melynek kómája kb. 8´ méretű volt, jól láthatóan, de nem túlzottan sűrűsödött, csóva nélkül.
A tábor ideje alatt többnyire SQM-mel mérve 21.05 vagy jobb égbolt alatt észlelhettünk, így egy ötlet alapján Unioptik FSS szűrővel felkerestük a Gyűrűs-ködöt (M57); bíztam benne, hogy megláthatjuk körülötte a kb. 175"×135" méretű, egy réteggel külsőbbi gázgyűrűt (A köd legfényesebb belső gázgyűrűje 86"×62" méretű). Az 50cm-es RC távcsővel nekem már 210×-es nagyításnál kezdett láthatóvá válni, de 131× nagyításnál minden kétséget kizáróan látszott a külső gázgyűrű; kicsit több, mint kétszer akkorára növelve a ködöt!
A jó égbolton felejthetetlen élmény volt a Tejút pásztázása a 15×70-es binoklival. Szabad szemmel is meglepően sok sötétköd-struktúra látszott a városi égboltállapothoz képest, 15×70-essel szinte számolatlanul jöttek a kisebb-nagyobb csomók, hálózatok. Azt a jellegzetes E alakú ködöt sajnos elfelejtettem megfigyelni a Sas csillagképben, sokukat sajnos eddig nem azonosítottam; de az egyik legjellegzetesebb darab, a Barnard 168 minden lehetséges fotót felülmúlóan látszott, nagyon sötét vágásként a csillagmezőben. A jó déli horizont miatt még az amúgy nagyon nehéz, nagy méretű Pipa-ködöt (Barnard 78) is megfigyelhettük szabad szemmel, és az eddig legdélebbi megfigyelt objektumként az NGC6723 gömbhalmazt is láthattam.
A tábor hangulatához hozzátartozott az utolsó napon gyújtott máglya méretű tábortűz; az éjszakában több, mint 150 méter magasból lehozott sárkány, a Tolna megyei autós-gyalogos kirándulások (a bátaapáti kis és közepes radioaktivitású anyagok épülő földalatti raktára, a Szálkai-tó, a grábóci görögkeleti kolostor, és egy jó panorámát adó hely, ahol a Duna környékét Pakstól Bajáig beláthattuk), a GPS-es játékos "aknakeresés", az éjjellátós túrák és a borús estéken vetített sci-fi filmek. Nappal is változatos programok voltak (pl. H-alfás protuberancia megfigyelés, több érdekes előadás: a Tejútrendszerről és a csillagközi anyagról, égimechanikáról, az exobolygókutatás történetéről, fotótechnikáról (CCD-technikáról), a BART robottávcsőről), szabadidőben izgalmas baseball és asztalitenisz játékkal. A táborban jó közösség alakult ki, kérdésemre ("Jönnétek-e jövőre?") a táborosoktól egyhangú igen volt a válasz.
Hálás köszönettel tartozok mind magáért a táborért, mind az itt szerzett élményekért.
Üdvözlettel: Szabó Ádám, Hódmezővásárhely
Vissza

  

Index | Aktuális hónap (2025-04)