Tápiómenti levelezőlista archívum
  2025.01.15
 LEONIDAK archívum 
 MCSE 
 levelezőlisták 
Dátum: 2008-05-29 08:42:37
Feladó: Vizi Péter
Tárgy: Re: Nap az Aranykapuban
Bartha Lajos kért meg, tegyem fel ezt az anyagot az Aranykapu-téma tisztázása végett. Íme:
Aranykapu

      Az előző levelezésben többször előfordult az Aranykapu megnevezés (ahol most éppen a Mars tartózkodik -, de egy kicsit hasra ütéses magyarázatok hangzott el róla. Csukás M. számára röviden megírtam, fel is tette, de talán nem árt az alapfogalmakat megmagyarázni.
      A nyári napforduló (solsticium) pontja Kr. e. I. évezred első felében a Rák (Cancer) közepe táján volt - talán ez az egyik magyarázata csillagkép nevének (innen kezdve a Nap az Egyenlítő felé "hátrál"). Érdekes módon a napforduló pontja, ahol is az Ekliptika a legmesszebb emelkedik északra az Egyenlitő fölé, Kr. e. 775 körül egészen közel esett a Praesepé-hez (M44). Ennek a pontnak egyébként valójában Az Ember Kapuja az antik neve.
      A görög platonista filozófusok, állításuk szerint a káldeus (Kis-ázsiai) csillagjósokra hivatkozva azt állították, hogy az ember lelke a születéskor a Rák Aranykapuján száll le, a Tejúton a Földre, és majd a Bak-ban (Capricornus) távozik. Ezt még Janus Pannonius is így írta, 1466-ban Saját lelkéhez költött ódájában, bár ekkor már a napforduló pontja az Ikrek felé hátrált (jelenleg az Ikrek keleti felén van).  A Pleiadokhoz (M45) és a Hyadokhoz semmi köze sincs ennek a nézetnek, már csak azért sem, mert a két nyílthalmaz közt valamikor 3700 táján, a Pleiadok alatt 4066-ban lesz a solsticium pontja.
      Megítélésem szerint az elnevezés a korai babiloni mitológiai átvétele. Egy ugariti ékírásos táblán Kr. e. 1200 körül az áll, hogy RSP (a Mars) volt a Kapuőrző.  Valószínűleg eredetileg az ekliptikai csillagképek 30-30 fokonként megjelölt határát nevezték Kapunak, ezt értették félre az antik görög filozófusok.
      A mezopotámiai csillag mitológiában azonban ilyen konkrét megnevezés mégsincsen. Feltűnő azonban, hogy az Ekliptika legészakibb pontját már a mul.APIN táblák A Nap kapujá-nak is ismerik. Ez akkor a Cancerben volt. Ezzel ellentétes ponton, a mai Capricornus-ban (Bak) viszont a Nap alászállásának (mondhatjuk a sötétségnek) a Kapuja van, mivel itt tartózkodik a Nap a téli napforduló idején. A görögség kb. Kr. e. 500 körül vette át a mezopotámiai Állatöv csillagképeit, amikor már az akkori jelképek elveszítették az eredeti jelentésüket, de a neveket megtartották. Jellemző, hogy az antik asztrognóziai nem is ismeri ezeket a neveket (sem a szolói Aratosz, sem a rodoszi Hipparkhosz, mégkevésbé  Ptolemaiosz).Az "Ember kapuja", északon a Rákban, délen az elmúlásé a Bakban nem volt már csillagászati, hanem filozófiai fogalom és jelkép. (Éppen ezért kár volt Hesziódoszra hivatkozni, ő alighanem nem is ismerte a Rákot.)
      A korai reneszánszban a neoplatonisták, pl. Callimachus, és nyomában Janus Pannonius is felelevenítették ezt a jelképet, a Rákot, mint az ember születésének, a Bakot az elmúlásnak szimbólumául, de csillagászati értelme ekkor már nem volt.
      Végeredményben az Aranykapunak semmi köze sincsen a Pleiadokhoz és a Hyadokhoz, sem a Jászolhoz, A derék amerikai amatőrök valamelyikének fordítási és értelmezési baklövése.
       Nem használatos név, az amerikai amatőrök vették elő, de tévesen azonosították.
      De azért van it-ott tanulság:
        1.. Találgatások, meg önkényes magyarázatok helyet nem árt néha a szakirodalmat is elolvasni.
        2.. Jó, ha valaki fejben számolgatja a precessziót, de egyszerűbb interneten valamelyik programon kikeresni a megfelelő dátumokat.
      BQ.
      
      
      
      Cancer (constellation)
      The early Sanskrit name of this constellation was Karka and Karkata, in Telugu "Karkatakam", Kannada "Karkataka" or "Kataka" , Tamil Karkatan, and the [[Sinhaljfg ese language|Sinhalese]] Kagthaca.The later Hindus knew it as Kulira, from ???????? (Koloyros), the term originated by Proclus.
      Aratus called it ???????? (Karkinos), which Hipparchus and Ptolemy followed, the Carcinus of the Alfonsine tables being Latinized form of the Greek word. Eratosthenes extended this as ????????, ????, ??? ?????: the Crab, Asses, and Crib.
      Litoreus, Shore-inhabiting, is from Manilius and Ovid. Astacus and Cammarus appear with various classic writers. Nepa is from Cicero´s De Finibus and the works of Columella, Plautus, and Varro - all signifying Crab, Lobster, or Scorpion.
      Kircher said that in Coptic Egypt it was ??????, the Bestia seu Statio Typhonis, the Power of Darkness. Jérôme Lalande identified this with Anubis, one of the Egyptian divinities commonly associated with Sirius.
      [edit] Symbol
      The modern symbol for Cancer is the crab, but it has been represented with various types of creatures, usually those live in the water, and always those with an exoskeleton, decapods in particular.
      In the Egyptian records of about 2000 BC it was described as Scarabaeus (Scarab), the sacred emblem of immortality, although Peter Jensen claimed this sign had been a tortoise in Babylonia, and that it was so figured there and in Egypt 4000 BC.
      In the 12th century, an illustrated astronomical manuscript shows it as a water beetle. Albumasar writes of this sign in the work published in 1489 as a large crayfish. Bartschtshitius and Stanislaus Lubienitzki, in the 17th century, described it as a lobster.
      [edit] Mythology
      As the constellation vaguely resembles a crab, it may, together with the Hydra constellation, form the basis of the myth of the Lernaean Hydra, one of The Twelve Labours of Hercules, with which it is associated.Many people debate whether its a crab or lobster.
      Cancer is said to have been the place for the Akkadian Sun of the South, perhaps from its position at the winter solstice in very remote antiquity. But afterwards it was associated with the fourth month Duzu (June-July in the modern western calendar), and was known as the Northern Gate of Sun.
      
       - Bartha L.
Vissza

  

Index | Aktuális hónap (2025-01)