Idő közben találtam egy nagy felbontású,színes képet:
http://astrophoton.com/NGC0185_full.htm
400% zoomal érdemes megnézni....
forrás:
http://astrophoton.com/NGC0185.htm
-----Original Message-----
From: leonidak-bounces@mcse.hu [mailto:leonidak-bounces@mcse.hu] On Behalf Of Balázs Csák
Sent: Thursday, December 01, 2011 1:40 PM
To: Észlelő amatőrcsillagászok fóruma
Cc: galaxis@mcse.hu
Subject: [Leonidak] Fwd: sajnos...
Sziasztok!
Egy szép idea ismét romba dőlt. Az UGC 378 fényes csomója sajnos tényleg a galaxishoz tartozik, egy iszonyat fényességű csillagkeletkezési régió lehet.
Fűrész Gábor jóvoltából Perry Berlind távcsőoperátor tegnap este odalőtt az objektumnak az arizonai Fred Lawrence Whipple Obszervatórium 1,5 m-es távcsövével és FAST nevezetű spektrográfjával.
Gábor gyorsan analizálta a kapott színképet, alant továbbítom a levelét.
B
---------- Forwarded message ----------
From: Gabor Furesz
Date: 2011/12/1
Subject: sajnos...
Nanu,
Sajnos nem planetaris... A kis gumo a galaxishoz tartozik, tlaan egy aktiv csilagkeletkezesi regio. Csatolva a spektrum egy reszlete, a kek tartomany, es jol lathatoan az emisszios vonalak (a kozepen huzodo sav aljan) pont oda esnek, ahova a galaxis vonalai (a kozepso sav). A masik kep azt mutatja, hogy allt a res.
A voroseltolodas mindket objektumra 0.014, ez 60 pixel a detektoron, vagyis nagyon szembetuenoen ugyanott van, azaz ugyanaz az objektum mint maga a galaxis.
A galaxis vonalain szepen larszik, hogy egy kicsiket dontottek, vagyis enyhe rotaciot is mutat. Az egesz fuggoleges terjedelemben ativelo vonalak a legkor emisszioi. A kis csomo tobb emissziosz csucsot is mutat, mint a galaxis, mert fenyesebb, de a jobb oldalon lathato harom emisszio egyezese a galaxis vonalaival elegge egyertelmu.
Sajnos ez nem egy planetaris...
udv,
g