Bartha Lajos: A naplégkör az 1999. augusztus 11-i teljes napfogyatkozás idején
Az észlelést Pakson, a Kilátódombon végezte egy 5 cm-es refraktorral, 42 -szeres nagyítással zöld szűrővel és egy 4 cm-es refraktorral 24 -szeres nagyítással vörös szűrővel (az okulárban szálkeresztre osztott mikrométer) --- a két távcső közös ekvatoriális állványra szerelve Bartha Lajos és Dr. Holló Szilvia Andrea.
A totalitás bekövetkezte előtt, kb. 10-15 másodperccel a napkorong nyugati oldalán halvány fényfelhőként feltűnt a napkorona belső része. A totalitás idején ( a gyémántgyűrű eltűnését követően) a korona teljes egészében felragyogott, kb. 2 napátmérőnyi (1 fok) kiterjedéssel. A totalitás végén, amikor már kibukkant egy vékony ív a Nap korongjából, a korona kb. 0,5 fok kiterjedéssel a keleti oldalon még látszott, majd 5-6 másodperc után eltűnt.
A korona színe gyöngyházszínű (fehér, némi kékes árnyalattal), a külső része talán sárgásnak látszott, elsősorban az ég kék kontrasztjának hatására. Feltűnő volt a nagyon finom, a napfelszínre mindenütt közel merőleges szálas szerkezet, a koronasugarak kb. 0,3-0,5 fokig nyúltak ki.
Nagyon feltűnő volt a protuberanciák nagy száma, bár a napfoltszámok ebben az időszakban igen alacsonyak voltak. Néhány nagyobb protuberancia a távcsöves megfigyelés után már puszta szemmel is felismerhető volt. A protuberanciák magassága 40-80 ívmásodperc közt mozgott (30.000 - 60.000 km). Különösen érdekes volt az északnyugati perem fölött egy, a napfelszínre merőleges hosszúkás lebegő protuberancia, 85 ívmásodperc magasságig (63.000 km).
Feltűnő volt a kromoszféra vastagsága, amely az általam ismert fogyatkozás fényképeken és mérések alapján általában vékonyabbnak látszik. A szálkereszt mikrométeren a kromoszféra becsült vastagsága 15-20 ívmásodperc, ami kb. kétszerese a szakirodalomban elterjedt adatnak. (Megjegyzem, hogy Fényi Gyula szerint a naptevékenység maximuma körül a kromoszféra vastagabb, mint minimumban!)
A korona a Nap délkeleti és északnyugati pereme, valamint a déli pólus fölött nyúlt ki erősebben. Ezen a területen valóban aktív mező ment ki, illetve jött be az előző napokban, míg a déli félgömbön magas szélességen is látható volt néhány fáklya.
Keszthelyi Sándor (Köszö)
Pécsi Tudományegyetem
"Magyarország első egyeteme"
A Pécsi Tudományegyetemé az Év Campus Honlapja
Ez a levél hivatalos Anti-Vírus programmal ellenőrizve |