Tápiómenti levelezőlista archívum
  2025.01.15
 LEONIDAK archívum 
 MCSE 
 levelezőlisták 
Dátum: 2009-08-11 11:46:05
Feladó: Keszthelyi Sándor
Tárgy: RE: 10 éve ezen a napon (Balogh János)
Balogh János (Hosszúhetény) 1999. augusztus 11-én a paksi Kilátódombon tartózkodó 400 ember egyike volt. Ott állt a nagy nyüzsgés közepette, ugyanazt látta mint mások, csakhogy mindent fel is jegyzett amit szabad szemmel és 20x60-as binokulárjával látott.

Bámulatos, hogy  mennyi mindent volt képes feljegyezni egy észlelő! Íme:

11:27. Első kontaktus, U1, a Hold pereme érinti a Napot ÉNY-i irányból.
11:50-11.55. Erősödő ÉNY-i széllökések.
11:57:15. A Napon látható napfoltok közül az elsőt takarja el a Hold. A Napon 4 napfoltcsoport látható ekkor.
12:03. A széllökések gyengébbek a korábbiaknál.
12:07:30. A második napfolt eltakarása. A többi napfolt összetettebb, szabálytalanabb kiterjedésű, ezeket a Hold a következő 10 percen belül takarta el.
12:15. Gyenge széllökések, időnként kisebb méretű gomolyfelhő átvonulások.
12:21. Gomolyfelhő átvonulások, néha gyenge széllökések. Ettől az időponttól kezdve határozottan érezhetővé válik a gyengülő megvilágítás (fénycsökkenés). A fényviszonyok megváltoztak: csökkent a fény, megváltozott az árnyékok jellege.
12:26. Szokatlanná válnak a fény-árnyék viszonyok: olyan érzést kelt, mintha borult ég alatt állnánk. A fény halványabb-tompább és egyben sárgásabbá vált, az árnyékok sötétebbek.
12:33. Fényviszonyok: az árnyékok nagyon élesek és egészen sötétek. A fényviszonyok kb. megegyeznek azzal, mint amikor a fény vastag felhőréteg alól szűrődik ki.
12:37. É, ÉNY-i erősödő széllökések. A környezet fokozatosan halványul, a színek fakulnak.
12:39. A szél egyre erősödik ÉNY-i, É-i irányból.
12:40. A fény egészen lecsökkent, szinte félhomályos a környezet.
12:42. A színek érzete egészen furcsa. A fény-árnyék látványa szokatlan, különös hangulatú, furcsa érzetet kelt.
12:43. A Vénusz szabad szemmel megfigyelhető a Naptól DK-re (többen már kb.2 perce megpillantották). 20x60 B: a Vénusz keskeny sarlója jól látszik.
12:45. A zenitben és É felé nagyon sötét az égbolt, míg a horizont körben világoskék.
12:47. A domb környeztében, elég alacsonyan fecskék köröznek az égen (nyugtalanok). A zenit egészen mély sötétkék. Az égbolt a totalitás előtt egyre sötétedett, sötétkékké vált. Először a zenit környezete, és kissé É felé is, majd az égbolt többi része is besötétedett.  Az árnyékok élesek, sötétek, határozott vonalúak.
12:48. A horizont az ÉNY-i oldalt kivéve világos. Az érkező holdárnyék felöl (ÉNY) a horizont vöröses színű. A horizont felett 5-10 fokra felhők torlódtak össze és egyre mélyebb sötétkék színben látszanak. A totalitás közeledtével egyre sötétebb az ÉNY-i horizont.
12:49:25. Az ég mindenfelé erősen sötétedik, különösen ÉNY felé.  Az ÉNY felöl érkező holdárnyék nem volt határozottan érzékelhető, csak fokozatos és nem éles átmenetet észleltünk.  A holdárnyéknak nem volt elkülönülő határvonala. Ekkortól szélcsend.
12:50. A második kontaktus, U2. A szabadszemes észlelése néhány másodperccel a távcsöves észlelés után.
12:50 - 12:53. Totalitás, 2 perc 21 másodperc. A totalitást főleg a 20x60 B-vel figyeltem:

--- A napkorona: gyönyörű szép látvány. Nagyméretű, a szerkezete hosszú, szálas. Mérete szabad szemmel 1-1,5 x napátmérő, binokulárral: mérete sokkal nagyobb, a 3,5 fokos látómezőbe sem fér be teljesen, egy kis rész túlér rajta. Szerkezete: a napkorona belső része elég egységesnek tűnik, nem látható szerkezeti jellegzetesség. A széle felé egyre több szálra bomlik. A szálak hosszúsága eltérő. A szálak vége egymástól jól elkülönül, függetlenek. Színe: elsősorban fehér, de egy kevés halványkékes árnyalat is érzékelhető benne.
--- A Hold és a holdperem: a Hold a totalitás alatt fekete, jellegzetességek nélküli korong, a hamuszürke fény nem látható. A holdperemen nem volt érzékelhető a hegyek-völgyek sora, a csipkézett szegély, szabályos ívnek látszott a perem. A Baily gyöngyfüzér mint jelenség nem volt érzékelhető, elkülöníthető.
--- Protuberanciák: A Nap korongján körben látható, kisebb és nagyobb méretűek is vannak. Számuk elég nagy, szinte a napperemen mindenhol láthatóak. Színük élénk rózsaszín. 20x60 B-vel rajzot és leírást készítettem négy protuberanciáról.
   A= PA 105 fok  felé, sarló alakú, nem érintkezik a felszínnel. Távolsága a felszíntől kb. a hosszának kétszerese. A napkorong ívével párhuzamosan helyezkedik el. Mérete elég nagy, hosszúkás.
   B= PA 105 fok felé, a különálló protuberancia alatt található a felszínen, mérete elég nagy. Helyzete ugyanaz mint az A-é.
   C=  PA  195 fok felé, a Nap alsó peremén található. Ez a legnagyobb méretű, ezt többen szabad szemmel is látták.
   D= PA  235-280 fok között hosszan elhúzódó protuberanciák sorozata a Nap bal oldalán, a középtől lefelé. A mérete kisebb, de szinte összeérnek és egybefüggőnek látszanak.
--- Csillagok: A Vénusz DK-re a Naptól látható, nagyon fényesen. A totalitás alatt egyszer körbenézve, DNY-ra elég alacsonyan, kisebb felhőfoszlányok mellett láttam meg a CMA-t (Sirius). Több csillagot nem észleltem.
--- Horizont: a totalitás kezdetén ÉNY-on sötétebb, majd a totalitás alatt DK felé is sötétedni kezd. A vége felé az ÉNY-i horizont világosodni kezdett, a DK-i pedig rohamosan sötétedett. A többi égtáj felé a horizont viszonylag világos volt.
--- Gyémántgyűrű: a Nap első fénysugarának kibukkanása az ÉNY-i peremen. Megfigyelése először 20x60 B-vel történt, majd a túl erős fény miatt a binokulárt leengedve szabad szemmel figyeltem tovább 2-3 másodpercig (szűrő nélkül).
--- Egyebek: A totalitás alatt teljes szélcsend. A jelenség alatt nem volt teljes sötétség, inkább alkonyati fényviszonyoknak felelt meg. Az égbolt színe, jellegzetességei furcsa, szokatlan érzést keltett. A zenit környéke és É felé egészen mély sötétkék, szinte feketébe hajló. A levegő jelentős mértékben lehűlt, érezhetően hűvös volt.

12:53. U3, a harmadik kontaktus, a Nap első sugara feltűnik a Hold ÉNY-i peremén.
12:53 -13:00. Az égbolt rohamosan világosodik, elsősorban ÉNY-ról és közben a DK-i horizont sötétedik. A horizont DK felé sötét még néhány percig (erre vonult tovább a holdárnyék). A holdárnyék elvonulása fokozatosan történt, nem lehetett határozottan elkülöníteni.
13:00. A Vénusz még szabadszemes.
13:05.Az eddig tartó szélcsendet ezután egészen gyenge szellőfúvás váltja fel. A Vénusz gyorsan halványodik, de még jól látható szabad szemmel.
13:06. Az első napfolt felbukkant (kb. már 1 perce).
13:07. A Vénusz még szabad szemes.
13:10. A Vénusz szabadszemes (de elég halvány). Széljárás: nagyon gyenge szellő.
13:13. A Vénusz még éppen látható.
13:13:50. A Vénusz most már nem látható szabad szemmel.
13:18. Enyhe széllökések, és közben erősödő felmelegedés.
13:28. A második napfolt már eltávolodott a holdperemtől (kb. 2 perce bukkant elő).
13:43. A széllökések erősebbé váltak.
13:47. A totalitás előtti meleg újra visszatért.
13:53. Erősödő szél.
13:59. Az ÉNY-i szél még erősebbé vált.
14:14:15. Szabad szemmel már nem észlelhető a Hold pereme a Nap felületén (kb. ez a szabadszemes U 4-es fázis).
14:14:40 körül. A távcsöves negyedik kontaktus (U 4) ideje. Ez kb. 10 másodperccel a valódi időpont előtt történt.

Keszthelyi Sándor (Köszö)


Pécsi Tudományegyetem
"Magyarország első egyeteme"
A Pécsi Tudományegyetemé az Év Campus Honlapja
Ez a levél hivatalos Anti-Vírus programmal ellenőrizve
Vissza

  

Index | Aktuális hónap (2025-01)