Tápiómenti levelezőlista archívum
  2025.01.15
 LEONIDAK archívum 
 MCSE 
 levelezőlisták 
Dátum: 2009-08-07 09:38:12
Feladó: Keszthelyi Sándor
Tárgy: Az a bizonyos, 1969. július 20-ról 21-re virradó éjszaka Magyarorsz==aágon
A Magyar Nemzet 2009. júl. 18-i száma Molnár Csaba egész oldalas riportját közölte Almár Ivánnal. Főként arról beszélgettek, hogy a Magyar Televízió a 40 évvel ezelőtti Holdra szállás és Holdra lépést hogyan közvetítette, illetve hogyan nem közvetítette, illetve felvételről nézte az ország azon fele, amely nem látta élőben, stb.

Ide másolom ezt a részt:

- Vitán felül állt, hogy a hazai televízió közvetíti az Apollo-11 holdra szállását?
- Az eléggé nyilvánvaló volt, hogy közvetíteni kell, pontosabban valamit kell csinálni, mert az érdeklődés óriási volt. Azt sem hagyhatták figyelmen kívül, hogy az ország nyugati részén lehet fogni az osztrák és a német televíziót. Mivel ők rengeteget foglalkoztak a holdra szállással, elkerülhetetlen volt, hogy az esemény látható legyen Magyarországon. Ennek hatására a Magyar Televízió vezetése eléggé az utolsó pillanatban elhatározta, hogy közvetíti, méghozzá élőben. A Műszaki és Természettudományi Egyesületek Szövetségének központi asztronautikai szakosztálya tagjaként Echter Tibor orvos ezredes kommentálta a közvetítést élettani szempontból, és ő keresett meg engem. Volt egy hozzávetőleges programunk, a kép pedig bonyolult úton érkezett az Eurovíziótól. A minősége nagyon gyenge volt, a stúdió jupiterlámpáinak vakító fényében pedig szinte semmit nem láttunk a képernyőkön. A közvetített hang nem az amerikai kommentátor hangja volt, hanem az űrhajósok és a houstoni irányító központ rádióbeszélgetése, amely legtöbbször meghaladta az angoltudásunkat. Július 20-án este, amikor megkezdődött az adás, úgy volt, hogy a leszállást közvetítjük. Amikor megjött a kép, sokáig csak a holdfelszínt lehetett látni, amint elhalad fölötte az űrhajó, és összezavarodott az előre kiadott program. Csak utólag derült ki, hogy Neil Armstrong eltért a tervektől, mert látta, hogy a kijelölt leszállóhely túl sziklás, ott nagyon veszélyes lett volna a landolás. Akkoriban még nem ismerték elég pontosan a Hold felszínét ahhoz, hogy kellő pontossággal választhassák ki a leszállóhelyet.
- Mennyiben volt automatikus és mennyiben kézi vezérlésű a leszállás?
- A vége már manuális volt, méghozzá azért, mert a fedélzeti számítógép telítődött az adatokkal és leállt. Ekkor vette át Armstrong az irányítást. Továbbvitte az Eagle - Sas - leszállóegységet, és már majdnem elfogyott az üzemanyaguk, amikor talált alkalmas leszállóhelyet. Nemhogy a központ, de a mellette ülő Edwin - Buzz - Aldrin sem tudta, hogy mi történik, olyan gyorsan pörögtek az események. Ebből mi akkor semmit nem sejtettünk, így nem is tudtuk kommentálni.
- Sokan úgy emlékeznek, hogy nem élőben közvetítették a leszállást.
- A félreértést az okozhatja, hogy a leszállás és a leszállóegységből való kiszállás között négy óra telt el. A leszállást élőben közvetítette az MTV, de a Hold felszínére lépés jócskán belenyúlt volna az éjszakába - hajnali 3-4 órára esett -, ezért úgy döntöttek, hogy nem adják élőben.
- Nem lehetett sok érzékük a szenzációkhoz...
- Az osztrákok egyenesben közvetítették. Nekünk az MTV-ben azt mondták, hogy fölveszik a kiszállást, mi pedig másnap, 21-én menjünk vissza reggel hat órára, és majd akkor kommentáljuk. Ez ma már nevetségesen hangzik, de én 20-án éjszaka úgy mentem haza, hogy - telefonom nem lévén - nem tudtak volna elérni, ha történt volna valami. Másnap reggel tehát visszamentünk, és szerencsére minden a tervek szerint alakult, hét órától kommentáltuk a kilépést. Nem is az egész kétórás felvételt, hanem csak egy részét. Az ország nyugati tájait kivéve, ahol az osztrák tévét nézték inkább, egész Magyarország a mi közvetítésünket figyelte, én pedig egy csapásra ismert ember lettem, de csak a középső és a keleti országrészben. Mindezzel együtt hatalmas élmény volt, hiszen mindenki tudta, hogy történelmi pillanatot közvetítünk.

Maga a teljes cikk itt van:
http://www.mno.hu/portal/650730?searchtext=

Keszthelyi Sándor (Köszö)
aki Pécsről hajnali 3-4 óra között a jugoszláv tévé adásán élőben nézte a történteket.




Pécsi Tudományegyetem
"Magyarország első egyeteme"
A Pécsi Tudományegyetemé az Év Campus Honlapja
Ez a levél hivatalos Anti-Vírus programmal ellenőrizve
Vissza

  

Index | Aktuális hónap (2025-01)