A római katolikus templom Göröcsfalván (Csíkvármegyében, Erdélyben) épült. A kis település később a nagyobb Csíkrákos településhez csatolták, így ma Csíkrákos vagy Csíkrákos-Göröcsfalva helyen kereshetjük fel.
A templomnak a legrégebbi része a nyugati oldalon álló hatalmas négyzetes alaprajzú tornya. Ez XII-XIII. századi. A torony oldalán különös ábrázolások vannak Közöttük, mértani formák, égitestek, állatok alakjai esetleg utalhatnak csillagászati vonatkozásra (Nap, Hold, csillagok, állatövi csillagképek stilizált alakjai?) de az eddig vizsgálatatok inkább a magyar nép ősi hitére, sámánisztikus világképére mutatóak, visszaemlékeztetve a kereszténység előtti időkre. Legrészletesebb ilyen elemzést egy kis könyvben olvashattunk (Sisa Béla: Táltos a templomtornyon. A magyar ősvallás emléke Erdélyben. Nyíregyháza, 1995.).
A napóra jóval későbbi: A barokk korban, 1758-ban bővítették ki a templom gótikus hajóját egy keresztházzal és annak déli - új- falára tettek napórát. 6-12-5 arab számozású, csaknem félköríves, barokk fonatdiszítéssel övezve.
Keszthelyi Sándor (Köszö)
________________________________________
Feladó: LEONIDAK-l: Répás Márton [rmarton@szigetnet.hu]
Küldve: 2009. április 26. 10:02
Címzett: Keszthelyi Sándor
Tárgy: Göröcsfalvi templom napórával
Sziasztok!
Ha valaki esetleg erre járna, nézze meg a Göröcsfalvi templomot.
Egyébként is szép látvány, de még egy napóra is ott figyel az oldalán :)
Üdv:
Marci
PÉCSI TUDOMÁNYEGYETEM
"Magyarország első egyeteme"
Ez a levél hivatalos Anti-Vírus programmal ellenőrizve
Kérem óvja a természetet, ha nem szükséges, ne nyomtassa ki ezt a levelet
|