Az Uránia csillagtérkép, amely a Magyarországról látható égboltot egy lapon mutatta: az is 2 Forintos árban volt az 1970-1980-as évek fordulója körül. Mivel ez volt az egyetlen, egyben nagy példányszámban nyomtatott csillagtérkép és a csillagképek, csillagok 4,5 magnitúdós határig rajta voltak: ez volt amire a vizuálisan észlelt meteorokat rárajzoltuk.
A csoport közepén ülő írnok felírta a bediktált meteorok alapvető adatait. Volt középen egy Uránia-csillagtérkép is, de arra annak kellett rárajzolni a meteor nyomvonalát, aki látta. Persze a nagy létszámú csoportokban voltak olyan egyének, akik az eget kevésbé ismerték - így aztán reggelente derült ki, hogy a meteorok nagyrészt a Sarkcsillag, Göncölszekér, DuplaVé (Cassiopeia), a Lyra, Cygnus, Aquila (Nagy Nyári Háromszög) környezetében haladtak sokkal sűrűbben. Senki sem látott olyan meteort amely a Camelopardalis, a Lacerta vagy az Equuleus csillagképben villant volna fel.
Gond volt, ha a berajzolt pálya jó is volt, de a rajzoló a nyomvonal egyik végére sem tett nyilat, akkor nehéz volt kitalálni hogy honnan jött és merre ment. Vagy ha nem írtak mellé sorszámot. A hely rajzolás színes filccel történhetett, ám akkor a hajnali párásodással jól megszívta magát az Uránia-csillagtérkép és szétfutott a tinta.
Az esténként jelentkező szúnyograjok idején az agyonnyomott szúnyogok véréből a csillagtérképre is jutott. A több órás küzdelem után a sok észlelő vére: meteorészlelési vérszerződésként borította a 2 Ft-os csillagtérkép felületét!
Keszthelyi Sándor (Köszö)
Pécsi Tudományegyetem
"Magyarország első egyeteme"
A Pécsi Tudományegyetemé az Év Campus Honlapja
Ez a levél hivatalos Anti-Vírus programmal ellenőrizve |